Hollyhurst Farm Horse Show

Hollyhurst Farm

June 14, 2020


Pre-Children's Hunter Pony
  Horse Owner Points
Reserve It's All Good Betsy Morret 15.60
Pre-Children's Hunter Horse
  Horse Owner Points
Champion Gold Kathryn Gooden 32.00
Reserve Cassiana Arielle Bunce 19.20
Pre-Adult Hunter
  Horse Owner Points
Champion The Best Man Gail Rezendes-Dell 26.00
Modified Pony Hunter
  Horse Owner Points
Champion A La Mode Alexis Stoudt 34.00
Reserve Red Carpet Shira Houser 20.40
Children's Hunter Pony - Small/Medium
  Horse Owner Points
Champion Monkey Business Megghan Watts 34.00
Reserve Sebastian Kelly Kaiser 20.40
Junior Hunter
  Horse Owner Points
Reserve Cosido Jordan Ricker 15.60
Amateur Owner Hunter
  Horse Owner Points
Champion Same Page Laura Gross 26.00
Adult Amateur Hunter - 18-35
  Horse Owner Points
Champion Renaissance Susannah Raff 34.00
Pleasure Pony
  Horse Owner Points
Champion A La Mode Alexis Stoudt 28.00
Reserve Oh Lo La Megghan Watts 16.80
Children's Hunter Horse - Younger
  Horse Owner Points
Reserve Milestone Shira Houser 16.80
Children's Hunter Horse - Older
  Horse Owner Points
Champion Canadian Club Shira Houser 28.00
Baby Green Hunter
  Horse Owner Points
Champion Pennyroyal SCF Kimberly V. Yanavitch 42.00
Reserve Smooth Criminal Lindsay Galloway-Owens 25.20
Low Thoroughbred Hunter
  Horse Owner Points
Reserve Evander's Courage Vicki Bender 16.25
Modified Horse Hunter
  Horse Owner Points
Champion Conway Ellen Luckanitz 36.00
Reserve Permanent Vacation Megghan Watts 21.60
Short-Stirrup Equitation
  Horse Owner Points
Champion Loafers Lodge Peter Pan Braelyn Albright 28.00
Reserve Great Blue Simone Neway 16.80
Walk-Trot-Canter Equitation
  Horse Owner Points
Reserve Great Blue Elizabeth Dum 19.20
Walk-Trot Equitation/Pleasure
  Horse Owner Points
Champion Red Carpet Riley Silvas 28.00
Reserve Royally Sugar Peyton Cox 16.80

Class: 3 - CPJHSA Low Equitation 2'6"    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Jessica Thompson, Hero 13.00
2 Ryleigh Eichelberger, Absolute Obsession 9.00
3 Arielle Bunce, Cassiana 7.00

Class: 4 - CPJHSA Adult Medal & Josey Mohler Eq (comb'd)    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Jordan Ricker, Cosido 14.00
2 Katie Byrum, Pitch Perfect 10.00
3 Mikayla Isbell, Canadian Club 8.00
4 Kylee Ricker 7.00

Class: 9 - Green Glen Equine Hospital Equitation Ponies - S    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Olivia Pavlovich, Sparkles 13.00
2 Tessa Carlino, Nimbus Night Sky 9.00
3 Mackenzie O'Connor, Maranatha Dazzle Dazzle 7.00

Class: 16 - TAKE2 Thoroughbred Hunter 2'6"    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
3 Evander's Courage, Vicki Bender 7.00

Class: 17 - TAKE2 Thoroughbred Hunter 2'6"    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
2 Evander's Courage, Vicki Bender 9.00

Class: 18 - TAKE2 Thoroughbred Hunter 2'6"    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
2 Evander's Courage, Vicki Bender 9.00

Class: 19 - TAKE2 Thoroughbred Hunter U/S    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Evander's Courage, Vicki Bender 13.00

Class: 20 - Baby Green/Young Hunter 2'-2'6"    Entries: 11

Place Horse/Rider Points
1 Pennyroyal SCF, Kimberly V. Yanavitch 21.00
2 Smooth Criminal, Lindsay Galloway-Owens 17.00
3 Pine Creek's Legacy, Kendall Kauffman 15.00
4 Glassviews Push Over, Kendall Kauffman 14.00
8 Castroneves, Jennifer Rogala 11.50

Class: 21 - Baby Green/Young Hunter 2'-2'6"    Entries: 11

Place Horse/Rider Points
1 Pennyroyal SCF, Kimberly V. Yanavitch 21.00
2 Smooth Criminal, Lindsay Galloway-Owens 17.00
4 Dempsey, Kendall Kauffman 14.00
6 Engraved, Emily Hench 12.50
8 Castroneves, Jennifer Rogala 11.50

Class: 22 - Baby Green/Young Hunter 2'-2'6"    Entries: 11

Place Horse/Rider Points
1 Pennyroyal SCF, Kimberly V. Yanavitch 21.00
2 Smooth Criminal, Lindsay Galloway-Owens 17.00
3 Pine Creek's Legacy, Kendall Kauffman 15.00
5 Castroneves, Jennifer Rogala 13.00
8 Engraved, Emily Hench 11.50

Class: 23 - Baby Green/Young Hunter U/S    Entries: 11

Place Horse/Rider Points
1 Castroneves, Jennifer Rogala 21.00
2 Pennyroyal SCF, Kimberly V. Yanavitch 17.00
4 Smooth Criminal, Lindsay Galloway-Owens 14.00
5 Pine Creek's Legacy, Kendall Kauffman 13.00
6 Glassviews Push Over, Kendall Kauffman 12.50
8 Just About Me, Abbie Gibson 11.50

Class: 28 - Modified Hunter 2'-2'3" (S/M/L)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 A La Mode, Alexis Stoudt 17.00
2 Orchards Hill's Dragon Fly, Kathryn Gooden 13.00
3 Red Carpet, Abigail Schneider 11.00
5 Crossgates Breeches, Olivia Bickle 9.00
7 Maranatha Dazzle Dazzle, Mackenzie O'Connor 8.00

Class: 28 - Modified Hunter 2'-2'3" (H)    Entries: 8

Place Horse/Rider Points
1 Conway, Ellen Luckanitz 18.00
2 Permanent Vacation, Maya Caicedo 14.00
3 Unbelievably Blue, Natalie Arroyo 12.00
5 Super Monster, Eleana Smith 10.00
6 Linus B, Carolyn Anner 9.50

Class: 29 - Modified Hunter 2'-2'3" (S/M/L)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Red Carpet, Abigail Schneider 17.00
2 A La Mode, Alexis Stoudt 13.00
3 Maranatha Dazzle Dazzle, Mackenzie O'Connor 11.00
4 Orchards Hill's Dragon Fly, Kathryn Gooden 10.00
6 Crossgates Breeches, Olivia Bickle 8.50

Class: 29 - Modified Hunter 2'-2'3" (H)    Entries: 8

Place Horse/Rider Points
1 Unbelievably Blue, Natalie Arroyo 18.00
2 Permanent Vacation, Maya Caicedo 14.00
3 Super Monster, Eleana Smith 12.00
4 Conway, Ellen Luckanitz 11.00
5 Linus B, Carolyn Anner 10.00

Class: 30 - Modified Hunter 2'-2'3" (S/M/L)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 A La Mode, Alexis Stoudt 17.00
2 Crossgates Breeches, Olivia Bickle 13.00
3 Orchards Hill's Dragon Fly, Kathryn Gooden 11.00
5 Red Carpet, Abigail Schneider 9.00
6 Maranatha Dazzle Dazzle, Mackenzie O'Connor 8.50

Class: 30 - Modified Hunter 2'-2'3" (H)    Entries: 8

Place Horse/Rider Points
1 Conway, Ellen Luckanitz 18.00
2 Permanent Vacation, Maya Caicedo 14.00
3 Unbelievably Blue, Natalie Arroyo 12.00
4 Super Monster, Eleana Smith 11.00
6 Linus B, Carolyn Anner 9.50

Class: 31 - Modified Hunter U/S (S/M/L)    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
2 Crossgates Breeches, Olivia Bickle 13.00
3 Orchards Hill's Dragon Fly, Kathryn Gooden 11.00
4 A La Mode, Alexis Stoudt 10.00
5 Red Carpet, Abigail Schneider 9.00

Class: 31 - Modified Hunter U/S (H)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Linus B, Carolyn Anner 18.00
4 Conway, Ellen Luckanitz 11.00
5 Super Monster, Eleana Smith 10.00
6 Permanent Vacation, Maya Caicedo 9.50
7 Unbelievably Blue, Natalie Arroyo 9.00

Class: 36 - Leadline    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
1 Bailee Rogers, Nimbus Night Sky 1.00
2 Scarlett Wells 1.00
3 Mia Witters, Pancake 1.00
4 Blakely Shuler, Silly Sally 1.00
6 Stella Silvas, Royally Sugar 1.00

Class: 37 - Leadline - Advanced    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
1 Scarlett Wells 1.00
2 Mia Witters, Pancake 1.00
3 Stella Silvas, Royally Sugar 1.00
4 Blakely Shuler, Silly Sally 1.00
6 Bailee Rogers, Nimbus Night Sky 1.00

Class: 38 - Leadline - Off Lead    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
2 Bailee Rogers, Nimbus Night Sky 1.00
3 Scarlett Wells 1.00
4 Blakely Shuler, Silly Sally 1.00
5 Mia Witters, Pancake 1.00
6 Stella Silvas, Royally Sugar 1.00

Class: 39 - Walk Trot - Equitation    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Evalynne Ellis, Mister Goody Two Shoes 14.00
2 Riley Silvas, Red Carpet 10.00
3 Hannah Trout, Pancake 8.00
4 Peyton Cox, Royally Sugar 7.00

Class: 40 - Walk Trot - Equitation    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Peyton Cox, Royally Sugar 14.00
2 Evalynne Ellis, Mister Goody Two Shoes 10.00
3 Riley Silvas, Red Carpet 8.00
4 Hannah Trout, Pancake 7.00

Class: 41 - Walk Trot - Pleasure    Entries: 5

Place Horse/Rider Points
1 Riley Silvas, Red Carpet 14.00
2 Peyton Cox, Royally Sugar 10.00
3 Hannah Trout, Pancake 8.00
4 Evalynne Ellis, Mister Goody Two Shoes 7.00
5 Scarlett Wells 6.00

Class: 42 - Walk Trot - Pleasure    Entries: 5

Place Horse/Rider Points
1 Riley Silvas, Red Carpet 14.00
2 Peyton Cox, Royally Sugar 10.00
3 Evalynne Ellis, Mister Goody Two Shoes 8.00
4 Hannah Trout, Pancake 7.00
5 Scarlett Wells 6.00

Class: 47 - OPP - Walk Trot Canter Equitation    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
1 Olivia McDevitt, Sage 16.00
2 Elizabeth Dum, Great Blue 12.00
3 Maddison Carver, Against All Odds 10.00
4 Kathryn Metz, It's All Good 9.00
5 Lexa Wood, The Lone Roan 8.00

Class: 48 - OPP - Walk Trot Canter Equitation    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
2 Elizabeth Dum, Great Blue 12.00
3 Olivia McDevitt, Sage 10.00
4 Maddison Carver, Against All Odds 9.00
5 Lexa Wood, The Lone Roan 8.00
6 Kathryn Metz, It's All Good 7.50

Class: 49 - OPP - Walk Trot Canter Equitation    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
2 Elizabeth Dum, Great Blue 12.00
3 Maddison Carver, Against All Odds 10.00
4 Kathryn Metz, It's All Good 9.00
5 Lexa Wood, The Lone Roan 8.00
6 Olivia McDevitt, Sage 7.50

Class: 50 - Pleasure    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Oh Lo La, Madison Ashbridge 14.00
2 A La Mode, Ainsley Stoudt 10.00
3 Coal, Jorja Celino 8.00

Class: 51 - Pleasure    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Coal, Jorja Celino 14.00
2 Oh Lo La, Madison Ashbridge 10.00
3 A La Mode, Ainsley Stoudt 8.00

Class: 52 - Pleasure    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 A La Mode, Ainsley Stoudt 14.00
2 Oh Lo La, Madison Ashbridge 10.00
3 Coal, Jorja Celino 8.00

Class: 53 - Pleasure - X Rails    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 A La Mode, Ainsley Stoudt 14.00
2 Oh Lo La, Madison Ashbridge 10.00
3 Coal, Jorja Celino 8.00

Class: 54 - Short Stirrup - Walk Trot    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Braelyn Albright, Loafers Lodge Peter Pan 14.00
2 Logan Praskovich, Red Carpet 10.00
4 Simone Neway, Great Blue 7.00

Class: 55 - Short Stirrup - Walk Trot Canter    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Braelyn Albright, Loafers Lodge Peter Pan 14.00
2 Logan Praskovich, Red Carpet 10.00
4 Simone Neway, Great Blue 7.00

Class: 56 - Short Stirrup - WTC & 2 Fences    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Simone Neway, Great Blue 14.00
2 Braelyn Albright, Loafers Lodge Peter Pan 10.00

Class: 57 - Short Stirrup - X Rails    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Simone Neway, Great Blue 14.00
3 Braelyn Albright, Loafers Lodge Peter Pan 8.00
4 Logan Praskovich, Red Carpet 7.00

Class: 64 - Adult Amateur Hunter Y&O 3' (comb'd)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Renaissance, Susannah Raff 17.00
4 Graham B, Megan Hubbard 10.00
6 Folklohr, Laura Gross 8.50
7 Pitch Perfect, Katie Byrum 8.00

Class: 65 - Adult Amateur Hunter Y&O 3' (comb'd)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Renaissance, Susannah Raff 17.00
2 Graham B, Megan Hubbard 13.00
6 Pitch Perfect, Katie Byrum 8.50
7 Folklohr, Laura Gross 8.00

Class: 66 - Adult Amateur Hunter Y&O 3' (comb'd)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Renaissance, Susannah Raff 17.00
3 Graham B, Megan Hubbard 11.00
5 Pitch Perfect, Katie Byrum 9.00
7 Folklohr, Laura Gross 8.00

Class: 67 - Adult Amateur Hunter Y&O U/S comb'd)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
2 Folklohr, Laura Gross 13.00
3 Pitch Perfect, Katie Byrum 11.00
4 Graham B, Megan Hubbard 10.00
7 Renaissance, Susannah Raff 8.00

Class: 70 - Children's Hunter Horse Y&O 3' (comb'd) 3'    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Canadian Club, Mikayla Isbell 14.00
2 Closing Time, Taylor Fallon 10.00
3 Milestone, Olivia Bickle 8.00

Class: 71 - Children's Hunter Horse Y&O 3' (comb'd) 3'    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Canadian Club, Mikayla Isbell 14.00
2 Closing Time, Taylor Fallon 10.00
3 Milestone, Olivia Bickle 8.00

Class: 72 - Children's Hunter Horse Y&O 3' (comb'd) 3'    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
2 Milestone, Olivia Bickle 10.00
3 Canadian Club, Mikayla Isbell 8.00
4 Closing Time, Taylor Fallon 7.00

Class: 73 - Children's Hunter Horse Y&O U/S (comb'd)    Entries: 4

Place Horse/Rider Points
1 Canadian Club, Mikayla Isbell 14.00
2 Milestone, Olivia Bickle 10.00
3 Closing Time, Taylor Fallon 8.00

Class: 82 - Children's Hunter Pony 2'6" (comb'd)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Timber Dream Willy Be Mine, Ava Heishman 17.00
2 Monkey Business, Nora Eppley 13.00
3 Sebastian, Emma Foss 11.00
4 Arnaby Bodaious, Tessa Carlino 10.00
6 Sparkles, Olivia Pavlovich 8.50
7 Nimbus Night Sky, Tessa Carlino 8.00

Class: 83 - Children's Hunter Pony 2'6" (comb'd)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Nimbus Night Sky, Tessa Carlino 17.00
2 Timber Dream Willy Be Mine, Ava Heishman 13.00
3 Monkey Business, Nora Eppley 11.00
4 Arnaby Bodaious, Tessa Carlino 10.00
5 Sparkles, Olivia Pavlovich 9.00
7 Sebastian, Emma Foss 8.00

Class: 84 - Children's Hunter Pony 2'6" (comb'd)    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Monkey Business, Nora Eppley 17.00
2 Nimbus Night Sky, Tessa Carlino 13.00
3 Sebastian, Emma Foss 11.00
4 Arnaby Bodaious, Tessa Carlino 10.00
5 Timber Dream Willy Be Mine, Ava Heishman 9.00
6 Sparkles, Olivia Pavlovich 8.50

Class: 85 - Children's Hunter Pony (comb'd) U/S    Entries: 7

Place Horse/Rider Points
1 Sebastian, Emma Foss 17.00
3 Monkey Business, Nora Eppley 11.00
4 Arnaby Bodaious, Tessa Carlino 10.00
5 Sparkles, Olivia Pavlovich 9.00
6 Timber Dream Willy Be Mine, Ava Heishman 8.50
7 Nimbus Night Sky, Tessa Carlino 8.00

Class: 134 - Low/Pre-Childrens Hunter Pony 2'/2'3" (comb'd)    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Madeline the Brave, Jillian Adams 13.00
3 It's All Good, Kathryn Metz 7.00

Class: 135 - Low/Pre-Childrens Hunter Pony 2'/2'3" (comb'd)    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
2 It's All Good, Kathryn Metz 9.00
3 Madeline the Brave, Jillian Adams 7.00

Class: 136 - Low/Pre-Childrens Hunter Pony 2'/2'3" (comb'd)    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
2 It's All Good, Kathryn Metz 9.00
3 Madeline the Brave, Jillian Adams 7.00

Class: 137 - Low/Pre-Childrens Hunter Pony U/S (comb'd)    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 It's All Good, Kathryn Metz 13.00
2 Madeline the Brave, Jillian Adams 9.00

Class: 138 - Low/Pre-Childrens Hunter Horse Y&O 2'6" (comb'd)    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
1 Gold, Kathryn Gooden 16.00
2 Cassiana, Arielle Bunce 12.00
3 Hero, Jessica Thompson 10.00
4 Absolute Obsession, Ryleigh Eichelberger 9.00
6 True Weste, Madelyne Brymesser 7.50

Class: 139 - Low/Pre-Childrens Hunter Horse Y&O 2'6" (comb'd)    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
1 Gold, Kathryn Gooden 16.00
2 Hero, Jessica Thompson 12.00
3 Absolute Obsession, Ryleigh Eichelberger 10.00
4 Cassiana, Arielle Bunce 9.00
6 True Weste, Madelyne Brymesser 7.50

Class: 140 - Low/Pre-Childrens Hunter Horse Y&O 2'6" (comb'd)    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
1 Gold, Kathryn Gooden 16.00
2 Cassiana, Arielle Bunce 12.00
3 Absolute Obsession, Ryleigh Eichelberger 10.00
4 Hero, Jessica Thompson 9.00
6 True Weste, Madelyne Brymesser 7.50

Class: 141 - Low/Pre-Childrens Hunter Horse Y&O U/S (comb'd)    Entries: 6

Place Horse/Rider Points
1 Gold, Kathryn Gooden 16.00
2 True Weste, Madelyne Brymesser 12.00
3 Absolute Obsession, Ryleigh Eichelberger 10.00
5 Hero, Jessica Thompson 8.00
6 Cassiana, Arielle Bunce 7.50

Class: 146 - Low/Pre-Adult Hunter Horse 2'6"    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Maid to Perfection, Maureen Gregory 13.00
3 The Best Man, Gail Rezendes-Dell 7.00

Class: 147 - Low/Pre-Adult Hunter Horse 2'6"    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 The Best Man, Gail Rezendes-Dell 13.00
2 Maid to Perfection, Maureen Gregory 9.00

Class: 148 - Low/Pre-Adult Hunter Horse 2'6"    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
2 The Best Man, Gail Rezendes-Dell 9.00

Class: 149 - Low/Pre-Adult Hunter Horse U/S    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 The Best Man, Gail Rezendes-Dell 13.00
2 Maid to Perfection, Maureen Gregory 9.00

Class: 158 - Junior & A/O Hunter 3'3"/3'6" (comb'd)    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Same Page, Laura Gross 13.00
3 Cosido, Jordan Ricker 7.00

Class: 159 - Junior & A/O Hunter 3'3"/3'6" (comb'd)    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Cosido, Jordan Ricker 13.00
2 Same Page, Laura Gross 9.00

Class: 160 - Junior & A/O Hunter 3'3"/3'6" (comb'd)    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Same Page, Laura Gross 13.00
3 Cosido, Jordan Ricker 7.00

Class: 161 - Junior & A/O Hunter U/S (comb'd)    Entries: 3

Place Horse/Rider Points
1 Cosido, Jordan Ricker 13.00
3 Same Page, Laura Gross 7.00

Provided by OrgPro


Top